środa, 16 lutego 2022

Sieciemińskie Rosiczki - przemijająca przyroda?

Sieciemińskie Rosiczki jest rezerwatem przyrody utworzonym w 2009 r. w lasach niedaleko miejscowości Przytok. Ochronie podlega tam torfowisko przejściowe wraz z otaczającym je fragmentem lasu. Czym jest jednak torfowisko przejściowe?

Otóż generalnie wyróżniamy 3 rodzaje torfowisk: niskie, wysokie i przejściowe. Torfowisko niskie scharakteryzuje się zasilaniem przez wody gruntowe lub powierzchniowe. Wiąże się z tym ważna cecha, a mianowicie dostarczanie składników odżywczych wraz z dopływającą wodą, co powoduje że porasta je charakterystyczna roślinność. Typowymi przykładami tego typu torfowisk jest dolina Biebrzy i Narwi. Torfowiska wysokie są natomiast odcięte od dopływów wody i czerpią ją z opadów atmosferycznych. W związku z tym charakteryzują się stabilną ilością składników odżywczych oraz np. kwasowością. Odcięcie od dopływów wody innej niż deszczowa powoduje wykształcenie na tego typu torfowiskach charakterystycznej roślinności często w formie kęp. Często można znaleźć na nich relikty z czasów ostatniego zlodowacenia. Można je spotkać od gór po tereny nadmorskie, jednak są one bardzo podatne na zmiany klimatu takie jak podwyższenie średniej temperatury i zmniejszenie ilości opadów. Torfowiska przejściowe są natomiast tworami posiadającymi cechy i roślinność dwóch powyższych. Może to być np. zarastające jezioro, które w wyniku narastających pokładów torfu jest porośnięte roślinnością typową dla torfowiska wysokiego np. w postaci grubego "dywanu" na powierzchni w związku z czym roślinność jest zasilana głównie woda z opadów atmosferycznych.

Sieciemińskie Rosiczki bardzo dobrym miejscem do oglądania tego typu tworów przyrody. Jest to jeziorko śródleśne, które obecnie pokryte jest na większości powierzchni torfowcami. Jednymi z cenniejszych okazów porastających te miejsce są rosiczki długolistna, pośrednia, okrągłolistna oraz owalna. Rośnie tu także wiele innych cennych roślin które można podziwiać z położonego na torfowisku długiego pomostu. Jest to miejsce zdecydowanie warte odwiedzenia nie tylko z powodu piękna przyrody, ale także walorów przyrodniczo-edukacyjnych.

Różne rodzaje torfowisk, ich powstawanie oraz zanikanie nieuchronnie nasuwa refleksje na temat samej przyrody i jej zmienności. Na niektóre elementy, takie jak zanieczyszczenia, ocieplanie klimatu i gospodarkę mamy duży wpływ. Widać to bardzo dobrze po wysychaniu torfowisk wysokich wraz z którymi giną w danych ekosystemach niektóre gatunki roślin przybyłe np. wraz z ostatnim zlodowaceniem. Podobna sytuacja dotyczy użyźniania jezior oligotroficznych w tym także lobeliowych wraz z zanieczyszczeniami oraz wycinkami okolicznych lasów. Przyroda przemija lub może raczej ewoluuje razem z klimatem naszej planety. Należy się jednak zastanowić czy powinniśmy przyspieszać ten proces swoją nieprzemyślaną działalnością?



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz