wtorek, 23 października 2012

Graniczna Wieś (Grenzdorf)

Kolejną ciekawą miejscowością w gminie Trąbki Wielkie jest Graniczna Wieś. W okresie międzywojennym miejscowość znajdowała się na terenie Wolnego Miasta Gdańska zaledwie 4 km od granicy z Polską.

Jednym z najważniejszych miejsc w okolicy nie jest jednak typowa atrakcja (turystyczna), ale miejsce historyczne, w tym wypadku po obozie. Cała historia rozpoczyna się w październiku 1938 roku kiedy to senat WMG postanowił utworzyć tu obóz pracy przymusowej. Więźniowie zajmowali się pozyskiwaniem materiału pod budowę dróg.

Zdecydowanie mniej chlubna historia tego miejsca rozpoczyna się 13 września 1939 roku, kiedy to na miejscu poprzedniego zostaje utworzony obóz dla jeńców/więźniów cywilnych, podobóz Stutthofu. Do likwidacji obozu w listopadzie 1942 roku w wyniku pracy w ciężkich warunkach oraz traktowaniu więźniów zginęło około 250 osób, co stanowi aż połowę osadzonych. W obozie przebywali m.in. działacze Polonii Gdańskiej, urzędnicy polscy oraz duchowni.



Nie tak daleko od pomnika w lesie znajduje się pomnik upamiętniający zamordowanego tutaj Alfa Liczmańskiego komendanta horągwi ZHP w WMG.



Wspominając o Granicznej wsi warto napisać coś o samej zabudowie, która jest dość stara i interesująca. Z pozostałości po dawnych mieszkańcach pozostał także cmentarz ewangelicki, który znajduje się w charakterystycznej dla takich miejsc kępie drzew na południe od miejscowości.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz