niedziela, 3 listopada 2019

II Dwór - niedostępna Oliwa?

Często rezygnujemy z próby odwiedzenia niektórych miejsc po prostu nie wiedząc o tym, ze są one dostępne. Festiwal Open House w bezstresowy przełamuje te obawy i pozwala zajrzeć w miejsca, które na co dzień wydają się nam niedostępne. Tak też było z II Dworem przy Polankach w Gdańsku Oliwie.

Samo założenie powstało tutaj w XVII wieku, jednak dzisiejsze budynki pochodzą z XVIII wieku i są w stylu rokokowym. Sama posiadłość była nazywana Quellbrunn, czyli krynica od znajdujących się powyżej zabudowań źródeł. Na przełomie wieków posiadłość wielokrotnie zmieniała właścicieli, by w trakcie II wojny światowej służyć za dom dla osób starszych. Po wojnie zagościła tu jednostka Ludowego Wojska Polskiego obsługująca zagłuszarkę z Jelitkowa. Po przemianach ustrojowych dwór przeszedł we władanie Archidiecezji Gdańskiej i powstało tutaj Centrum Ekumeniczne z rezydującymi na jego terenie Brygidkami. Jedną z ciekawostek jest fontanna znajdująca się na dziedzińcu, w której za świętą Brygidę oraz jej córkę pozowały ówczesne zakonnice, natomiast w twarzy męża można dojrzeć ks. H. Jankowskiego.

W pobliżu budynku dworu w kierunku północnym oryginalnie znajdował się tez cmentarz, którego pozostałością wydaje się być dawna kostnica (?) z oznaczeniami typowymi dla jednostek wojskowych.

Front - oglądany zazwyczaj zza płotu



Fontanna z podobiznami św. Brygidy, jej męża i dzieci

Wnętrze dworu bez zachowanego oryginalnego wyposażenia



Jedyne oryginalne zdobienia wewnątrz pałacu - odrestaurowane w latach 90-tych

Kaplica

Na pierwszym planie staw ze wspomnianej krynicy
Pozostałość po dawnym cmentarzu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz