środa, 13 stycznia 2021

Ruiny zamku w Szymbarku

Nazwa miejscowości Szymbark pochodzi od niemieckiego Schonberg, co oznacza ładne wzniesienie/górę. Tłumaczy to jego częste występowanie w wielu regionach Polski. W małopolskim znany jest Szymbark koło Gorlic ze wspaniała renesansową rezydencją obronną. Innym znanym Szymbarkiem jest ten na Kaszubach, którego główna atrakcja wzbudza skrajne emocje od zachwytu po zniesmaczenie. Prawda jest jednak taka, że pojawienie się tam ruin zamku nie byłoby wielkim zaskoczeniem. Tak się jednak nie stało, a ruiny zamku, który chciałbym wspomnieć w tym wpisie znajdują się natomiast w Szymbarku k. Iławy.

Umiejscowienie zamku nie jest przypadkowe, prawdopodobnie znajdował się tam wcześniej gród pruski, a sam teren jest z trzech stron otoczony terenami podmokłymi. Sam zamek powstał najprawdopodobniej w XIV wieku wybudowany przez proboszcza kapituły pomezańskiej. Pierwsze oblężenie przeżywał podczas wojny trzynastoletniej, kiedy to uległ poważnemu pożarowi, następnie w 1520 roku poddał się wojskom Stanisława Kostki. Po sekularyzacji Prus należał do Albrechta Hohenzollerna. Kolejni zarządcy wykonali przebudowę w stylu renesansowym. Ważnym momentem w dziejach budowli było jej kupienie przez ród von Finckenstein i kolejne przebudowy w stylu barokowym oraz ostatecznie regotyzacja w okresie romantyzmu. Działania wojenne szczęśliwie ominęły zamek jednak nie uchroniło go od ograbienia i spalenia przez wojska sowieckie.

Nie da się ukryć, że zamek miał sporego pecha, bo jest to budowla z niemałym potencjałem. Miejmy nadzieję, że będzie przynajmniej zachowana w postaci utrzymywanej ruiny. Niestety wejście na teren zamku nie było dla nas możliwe.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz