XVI i XVII wiek w Europie Zachodniej to okres sporych zawirowań militarnych jak i religijnych. Kolejne pokoje i następujące po nich konflikty zbrojne były pokłosiem pojawienia się reformacji jak i próbą zmiany układu sił między mocarstwami, jak i krajami do tego tytułu aspirującymi. Ważnym epizodem w historii Europy jest wojna trzydziestoletnia, która miała miejsce w latach 1618-1648. Była ona podzielona na kilka etapów, jednak ostatecznie objęła swoim działaniem państwo Habsburgów austriackich, Francje, Hiszpanię, Niderlandy, Danię, Szwecję, Czechy, Polskę oraz większość państw niemieckich. Zakończyła się ona podpisaniem pokoju westfalskiego w 1648 roku, który zmienił układ sił w Europie. Na mocy tego samego pokoju na terenie dzisiejszego Dolnego Śląska protestantom przywrócono część praw. Jednym z nich była możliwość budowy świątyń, jednak pod pewnymi warunkami. Świątynie miały być wybudowane w rok, z użyciem nietrwałych materiałów (drewno, słoma, glina) poza murami miejskimi oraz nie mogły posiadać wieży. Na terenie dzisiejszej Polski wybudowano 3 świątynie w Świdnicy, Głogowie i Jaworze.
Świątynia Pokoju w Świdnicy imponuje już na samym wstępie swoim rozmiarem, aż trudno uwierzyć że tak duży budynek jest konstrukcji szachulcowej, czyli opiera się na drewnianym szkielecie. Wewnątrz znajduje się kilka kondygnacji, które pozwalają uzyskać imponującą powierzchnię ponad 1000 metrów kwadratowych. Wewnątrz, na kilku piętrach mogło się pomieścić około 7000 wiernych. Jeżeli chodzi o wyposażenie i zdobienia, to najbardziej interesujące są malowidła ścienne z motywami biblijnymi. Świątynia jest wspaniałym przykładem stylu barokowego i jest wpisana na listę dziedzictwa UNESCO.
Czy kościół jest pamiątka po wojnie 30-letniej? Oczywiście, że nie. Ograniczenia praw protestantów zostały wprowadzone jeszcze przed jej wybuchem lub w jej początkowej fazie, a sama świątynia nie ma nic wspólnego z działaniami wojennymi, jednak gdyby nie kończące wojnę rokowania pokojowe mogła by w ogóle nie powstać lub zaistnieć w innej formie. Kto wie czy wtedy byłaby aż tak unikatowym i interesującym budynkiem?
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz