niedziela, 17 kwietnia 2022

Cmentarz żydowski i cmentarz wojenny nr 201 w Tarnowie

Tarnów jest malowniczym miastem w Małopolsce, które posiada interesująca starówkę. Sporo osób zna pewnie bryłę ratusza o gotyckim rodowodzie z wyraźnymi zdobieniami renesansowymi, jednak warto także wspomnieć o innych miejscach. Jednym z nich jest jedna z nielicznych pozostałości po mieszkających tu, głównie w przeszłości, Żydach. Cmentarz żydowski został oczywiście ulokowany poza murami dawnego miasta, jednak dzisiaj znajduje się w nie za dużym oddaleniu od rynku. Jest jednym z większych tego typu założeń w Polsce z kilkoma tysiącami nagrobków sięgających XVII wieku. Ważnymi odnotowania z mojego punktu widzenia są kwatery z I wojny światowej rozsiane w kilku miejscach cmentarza. Jedna z nich posiada standardowy nagrobek, reszta to betonowe stele, których niestety nie udało mi się uwiecznić na zdjęciu. Pochowano tutaj 41 żołnierzy z armii austro-węgierskiej, 9 z rosyjskiej oraz jednego żołnierza Legionów Polskich.

Ilekroć odwiedza się cmentarze żydowskie trudno jest nie wspomnieć o II wojnie światowej, kiedy to mieszkająca tu już od czasów średniowiecza ludność żydowska została w pierwszej kolejności poddawana szykanom i ograniczeniom wolności, by w 1942 roku zostać zamkniętą w getcie na terenie miasta. Likwidację getta rozpoczęto we wrześniu 1943 roku, polegała ona w większości na mordowaniu pozostałych przy życiu Żydów z Tarnowa i okolic lub wywózkę do obozu zagłady w Bełżcu. Do tej pory można się zastanawiać co kierowało tymi ludźmi, jednak nie stanowi to żadnego wytłumaczenia. Niestety ostatni konflikt na Ukrainie pokazuje że w obliczu wojny ludzie nie maja hamulców.

Wracając jednak nekropolii, to jest ona zazwyczaj zamknięta na klucz, który można pobrać w niedalekim zakładzie pogrzebowym. Sam cmentarz robi imponujące wrażenie, w końcu chowano tu ludzi co najmniej od XVII wieku. W porównaniu z innymi cmentarzami, które podlegały dewastacji w trakcie II wojny światowej, liczba zachowanych macew jest bardzo duża. Miejsce jest zdecydowanie warte odwiedzenia ze względu na historię oraz wrażenie jakie potrafi wywrzeć na odwiedzającym. Miłośnicy symboliki judaistycznej też powinni być zachwyceni.







Jeden z nagrobków I-wojennych

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz