środa, 13 kwietnia 2022

Gdańskie punkty widokowe - nr XVII "Hugo"

Miasto Gdańsk od co najmniej kilku lat realizuje bardzo interesujący projekt punktów widokowych "Spojrzenie na Gdańsk". Jako że miasto jest położone na krawędzi wysoczyzny, tego typu miejsc tutaj nie powinno brakować i tak dotychczas zostało utworzonych około XVIII tego typu miejsc, które są opisane na stronie zarządu zieleni. Na miejscu oznakowano dojścia do nich oraz umieszczono tablice informacyjne. Tego typu miejscem jest właśnie miejsce widokowe nr XVII "Hugo" znajdujące się na wzniesieniu nad Świętym Wojciechem - dzielnica Gdańska.

Nazwa pochodzi od imienia przyrodnika Hugo Conwentza, który urodził się w 1855 roku w Świętym Wojciechu, w rodzinie menonitów. Po skończeniu gimnazjum w Gdańsku udał się na studia na Uniwersytet Wrocławski, gdzie później został asystentem i obronił doktorat. Do Gdańska wrócił w 1880 roku kiedy to objął stanowisko dyrektora nowopowstałego Zachodniopruskiego Muzeum Prowincjonalnego w Gdańsku, które gromadziło i eksponowało zbiory archeologiczne, geologiczne oraz przyrodnicze w Zielonej Bramie. Hugo Conwentz przyczynił się do znaczącego rozwoju tego muzeum i powiększenia jego kolekcji. Funkcję dyrektora muzeum pełnił do 1910 roku, jednak już wcześniej bo w roku 1906 objął stanowisko państwowego opiekuna pomników przyrody i na tym stanowisku wniósł duży wkład w ochronę przyrody. Wprowadził do użytku znane nam dzisiaj pojęcie pomnika przyrody. Działał na rzecz ochrony przyrody. Najsłynniejszym działaniem było wyłączenie w 1918 roku sporego fragmentu Puszczy Białowieskiej z rabunkowej, wojennej gospodarki leśnej. W późniejszych latach stał się on obszarem ochrony ścisłej w Parku Narodowym. Hugo Conwentz zmarł w 1922 roku w Berlinie.

Wróćmy jednak do Świetego Wojciecha i punktu widokowego. Został on umieszczony na krawędzi wysoczyzny, na wzniesieniu powoli zarastającym głogami, jednak widok w kierunku Śródmieścia Gdańska i Żuław jest całkiem dobry.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz