poniedziałek, 10 kwietnia 2023

Fortyfikacje, cierpienie i śmierć - Fort VII w Poznaniu

Nieczęsto bywam w miejscach martyrologii, jednak tym co mnie razie w niejednym tego typu miejscu jest nadmierne akcentowanie sprawy polskiej. Do odwiedzenia Muzeum Martyrologii Wielkopolan zachęciła mnie jednak jego lokalizacja, czyli Fort VII Colomb należący do dawnej Twierdzy Poznań.

Sam fort powstał w wyniku rozbudowy Twierdzy o pierścień fortów w latach 70-tych XIX wieku. Jest to przykład ceglanego fortu artyleryjskiego, który w późniejszym czasie uzyskał wiele modernizacji. Jedną z nich było dodanie 3 armat pierścieniowych kalibry 15 cm, mnie osobiście tego typu rozwiązanie jest znane bardziej z baterii nadbrzeżnych, ale czemu nie w twierdzy nizinnej? Innymi są wybudowanie 2 baterii ziemnych na obu flankach fortu oraz wzmocnienie konstrukcji. Połowa fortu udostępniona dla zwiedzających jest dobrze zachowana.

Niestety w trakcie II wojny światowej obiekt posiada dużo mroczniejsza historię, ponieważ na jego terenie utworzono filię obozu koncentracyjnego (KL) Posen. Niektóre źródła nazywają go także obozem zagłady. Niemniej miejsce to jest przesycone cierpieniem i krwią wiezionych, torturowanych i zabijanych to osób. Jeżeli ktoś jeszcze poddaje pod wątpliwość czemu warto mieć pojecie o historii, zachować otwarty umysł i być tolerancyjnym, to odpowiedzią jest właśnie tego typu miejsce.




Stanowisko armaty pierścieniowej kalibru 15 cm


Fort z samolotem podchodzącym do lądowania na pobliskim lotnisku Ławica

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz