piątek, 1 kwietnia 2022

Osówka - czy wiemy czym miało być Riese?

Ilość domniemanych informacji o kompleksie Riese w Górach Sowich przekracza prawdopodobnie wyobraźnie samych projektantów tego kompleksu lub jego poszczególnych obiektów. Warto się jednak zastanowić co przetrwało do naszych czasów. Najciekawszym obiektem są niewątpliwie podziemia pod Zamkiem Książ. Są one dostępne wyłącznie dla wybranych, ponieważ zajmowane są przez stację sejsmograficzną PAN. Inne obiekty, takie jak Włodarz (ponad 3 km korytarzy), Osówka (ponad 1,5 km), Gontowa (ponad 0,5 km), Soboń (ponad 0,5 km), Rzeczka (około 0,5 km) nie zostały ukończone, jednak ten fakt dodaje tylko pikanterii całej historii. Ich przeznaczenie nie jest do końca znane. Ich budowę rozpoczęto w 1943 roku i przeznaczono do tego znaczne środki. Przy pracach fizycznych wykorzystywano wielu więźniów z filii obozu koncentracyjnego Gross-Rosen. Ciężka fizyczna praca, trudne warunki oraz niedożywienie były przyczyną dużej śmiertelności wśród robotników przymusowych. Zginęło tutaj co najmniej kilka tysięcy więźniów.

Czemu jednak miało to wszystko służyć? W zasadzie nie wiadomo, ale pojawia się wiele domniemanych zastosowań od kwatery dla Hitlera, przez magazyny, podziemne laboratoria (rakiety lub inna broń która miała zmienić bieg wojny) lub fabryki, aż po schrony dla ludzi lub zagrabionego mienia. Jaka jest prawda, tego się najprawdopodobniej nie dowiemy.

Kompleks Osówka jest położony na zboczu góry o tej samej nazwie w Głuszycy. Składa się z dwóch części, w tym z naziemnej na stoku góry, w której skład wchodzi kilka budynków oraz fundamentów, które miały pełnić role pomocniczą do właściwego obiektu. Drugą właściwą częścią są sztolnie wydrążone wewnątrz góry o długości ponad 1,5 km. Jest to bardzo interesujące miejsce, które jako jedno z ostatnich zostało oficjalne oddane do użytku turystycznego w 1996 roku. Korytarze robią imponujące wrażenie i są dobrym miejscem do robienia zdjęć. Zdecydowania warto odwiedzić te miejsce, jednak trzeba pamiętać że ta nieukończona budowa pochłonęła sporo zasobów i przede wszystkim wiele ofiar.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz