Okolice Jeziora Żarnowieckiego w latach 1970-1990 były w planach swego rodzaju zapleczem energetycznym dla północnej Polski. W ciągu 20-30 lat planowano budowę 2 elektrowni wodnej (szczytowo-pompowej) oraz jądrowej, które miały wspólnie polepszyć sytuacje energetyczną Pomorza. Polska energetyka ma ten problem, że większość energii elektrycznej jest produkowana z węgla kamiennego i brunatnego na południu i w centralnej części kraju. Wielokilometrowy transport jest dość kosztowny, bo nieodłącznym elementem są tutaj straty. Wspomniane okolice posiadają duży zbiornik wodny i korzystnie ukształtowanie terenu oraz są stabilne sejsmicznie.
Elektrownia szczytowo-pompowa jest prostym założeniem, bazuje na różnicy w zapotrzebowaniu w energię elektryczną w ciągu doby i wahaniach jej ceny. Jest to swego rodzaju akumulator wodny składający się z 2 zbiorników wodnych na różnych wysokościach. W przypadku Żarnowca różnica ta wynosi co najmniej 108 metrów. W okresach mniejszego zapotrzebowania (tańszej energii, w nocy) woda pompowana jest do górnego zbiornika a przy większym (droższej energii) spuszczana do dolnego. Sprawność takiego systemu wynosi około 90%. Skąd biorą się jednak różnice w cenach energii elektrycznej? Przykładowa elektrownia węglowa potrzebuje wiele godzin na uruchomienie. Na rozgrzanie bloku, następnie wytworzenie pary wodnej o odpowiedniej temperaturze i ciśnieniu potrzeba sporo czasu, dlatego elektrownie takie są traktowane jako źródło podstawowe, działające cały czas. Dodatkowo w systemie występują także elektrownie :
- podszczytowe - uruchamiane na krótszy okres czasu podczas zwiększonego obciążenia sieci,
- szczytowe - działające w momentach szczególnego zapotrzebowania.
Do tych ostatnich zalicza się Elektrownia Wodna Żarnowiec, która pracuje w trybie szczytowo-pompowym. Została wybudowana w latach 1972-85 i jest największa tego typu elektrownią w Polsce. Jej moc nominalna w trybie szczytowym (produkcja energii elektrycznej) wynosi 716 MW, natomiast pompowym 800 MW. W skład elektrowni wchodzą 4 położone pionowo hydrozespoły, które są odwracalne, tj. mogą pracować w trybie generatora oraz pompy. Pojemność górnego zbiornika wystarcza na pracę przez 5,5 h, jego napełnienie zajmuje 6,5 h. Pomiędzy oboma zbiornikami znajdują się efektowne rurociągi. Wahanie lutra wody w górnym zbiorniku wynosi 16 m, a w dolnym - Jeziorze Żarnowieckim 1 m. Sporo danych, ale w końcu taka elektrownia to głównie technika i parę efektownych widoków.
|
Rurociągi łączące oba zbiorniki |